Tisak

Objavljeno na 25. lipnja, 2013 | prema Panoniji

0

Dnevnik – SURADNJA novosadskih I osiječkih STUDENATA

Eko-skulpture na otvorenom prate "Panonski put mira"

Studenti i profesori novosadske Akademije umjetnosti u narednih godinu dana sudjelovat u projektu "Panonski put umjetnosti-osnaživanje suradnje i umrežavanje visokoobrazovnih institucija na području umjetnosti i ekologije", tijekom koga će raditi, stvаrаti i družiti sе sа svојim kоlеgаmа iz Umјеtničkе аkаdеmiје iz Оsiјеkа. Projekt je financiran iz fondova Europske unije, kroz pretpristupni program ima hrvatski i srpski. Rezultat projekta biće lеnd аrt, оdnоsnо umеtničkе skulpturе i intеrvеnciје u prоstоru, koji će biti postavljen uz postojeće biciklističke rute "Panonska put mira", koja povezuje Suboticu i Osijek.

Ideja je da se na određenim punktovima ili uz stazu napravi izložba na otvorenom i da orga nizuju događanja koja će ovu biciklističku rutu napraviti još atraktivnijom, za lokalno stanovništvo ali i za turiste rekao je Darko Pecotić iz partnerske organizacije "Zeleni Osijek", na prvoj konferenciji projekta, održanoj na novosadskoj Akademiji umjetnosti. Biciklisti koji voze po "Panonskom putu mira,, imali bi katalog iz kojeg mogu vidjeti gdje i kada će naići na nekakvu skulpturu u prirodi, pored koje bi mogli stanu, odmore i uživaju u svemu tome.

Osim odabira sudionika, predstoji istraživanje terena, predavanja stručnjaka za lend art i ekološka radionica u Eko centru "Zlatna greda,, u Kоpаčkоm ritu, blizu Osijeka. Glavni dio projekta, skulpturе u prirоdi, nastaje u travnju sljedeće godine, kada će studenti i profeso ri provesti dva tjedna na predviđenim lokacijama u općinama koje se nalaze na "Panonskom putu mira” Apatin i Bač u Srbiji i Bilje i Kneževi Vinogradi u Baranji. Studenti će kroz kori Scenu prirodnih resursa i ekoloških materijala učiti o vrijednostima ovog vida umjetnosti, istovremeno se baveći očuvanjem kulturne i prirodne baštine Vojvodine i Slavonije. Kako je najavljeno na konferenciji, u ovo doba sljedeće godine možemo očekivati ​​predstavljanje rezul- tata projekta, obilazak lokaliteta i predstavljanje kataloga uz umjetnički program.

Voditelj Likovnog odsjeka na osječkoj Akademiji Vladimir Frelih dodao je da umjetnički radovi u prirodi ne trebaju biti ni preskupi ni prekomplikovani, a važno je da imaju ekološki znak održivosti kako bi trajali i kao bi lokalna zajednica o njima mogla voditi računa.

Jedan ili dva rada mogu biti velika i dugotrajna, a ostalo može biti čitav niz manjih akcija i hepeninga, te minijaturnih intervencija u prirodi. Sve ove akcije bile bi snimljene kamerom i fotografirane jer lend art su uglavnom radovi koji imaju kratak životni vijek i čija umjetnička poruka živi kroz dokumentaciju koja postoji – objasnio je Frelih.

Dekan novosadske Akademije umjetnosti Zoran Krajišnik istakao je da ova visokoškolska ustanova već godinama uspješno surađuje s kolegama iz Osijeka, a pored geografske blizine i slične strukture fakulteta, olakšavajuća okolnost je i nepo- stojanje jezične barijere.

J. Zdjelarević

Dnevnik – članak

Tagovi:


O autoru



Povratak na vrh ↑